Auto w Pracy

Slideshow Image

Nowy Swift zachował charakterystyczną linię kojarzącą się z poprzednimi generacjami tego modelu Suzuki, ale przeszedł radykalne przeprojektowanie. Zmiany szybko zauważymy oglądając samochód. Osłona chłodnicy nowego Swifta jest w kolorze fortepianowej czerni. Samochód ma charakterystyczne przednie reflektory (ze światłami do jazdy dziennej w kształcie litery L), które miękko przechodzą w zaoblone krawędzie karoserii. Nowoczesną sylwetkę podkreślają poszerzone błotniki, zaś dach z linią opadającą ku tyłowi nadaje Swiftowi energetycznej lekkości. Tylne „przestrzenne” reflektory zespolone oraz szeroki tylny zderzak ma podkreślać solidność auta.

Sporo zmian zaszło we wnętrzu auta. Kokpit jest delikatnie nachylony w stronę kierowcy, co ułatwia obsługę. Dwukolorowa czarno-jasnoszara deska rozdzielcza i tapicerka przednich drzwi (z satynowym wykończeniem i satynowymi akcentami w kolorze ciemnego srebra) nadają wyglądu dynamicznego i sportowego. Trudno nie zauważyć 9 calowego ekranu dotykowego. W porównaniu z 7-calowym SLDA (Smartphone Linkage Display Audio), który montowano w modelu poprzedniej generacji, nowy ekran cechuje także lepsza reakcja. Audio z nowym wyświetlaczem umożliwia podłączenie smartfonów (Apple CarPlay® lub Android Auto™) poprzez Wi-Fi czy USB. System rozpoznaje komendy głosowe, odtwarza muzykę przez Bluetooth®, a także wyświetla informacje o stanie pojazdu.

Wersje GL i GL+ są wyposażone w ręczną klimatyzację z cyfrowym panelem sterowania. W odmianie GLX dodatkowo zastosowano klimatyzację automatyczną.

Auto zostało wyposażone w szereg asystentów i funkcji wspierających kierowcę, min. wspomaganie hamowania Dual Sensor Brake Support - DSBS II (II generacji) Radar pracujący na falach milimetrowych i kamera monoskopowa wykrywają pojazdy, rowery i pieszych przed pojazdem oraz pomagają łagodzić skutki zderzeń czołowych, bocznych i tych, które mogą wydarzyć się pod kątem.

Jest też, najnowszy wymysł UE. Driver Monitoring System (DMS) – system monitorowania kierowcy

Kamera wbudowana w deskę rozdzielczą monitoruje oczy i twarz kierowcy. Jeżeli elektronika wykryje, że kierowca jest senny, właśnie zasypia lub chociaż odwraca wzrok od drogi, DMS włączy alarm akustyczny i wyświetli komunikat ostrzegawczy na wyświetlaczu informacyjnym.

 

Pod maska auta zaszła całkowita rewolucja i od teraz pracuje tam nowy silnik Z12E 1,2 l z systemem mild Hybrid SHVS 12V. Nowo opracowany, 3-cylindrowy silnik benzynowy Z12E o pojemności 1,2 litra, generujący 83KM. Silnik Z12E współpracuje z systemem mild Hybrid SHVS 12V przekształcającym energię kinetyczną (odzyskiwaną podczas zwalniania lub przy hamowaniu), która jest magazynowana w akumulatorze litowo-jonowym, zaś ISG (generator zintegrowany z rozrusznikiem) wspomaga silnik podczas przyspieszania.

Silnik może pracować z 5 biegową skrzynią manualną lub nową skrzynią CVT.

Nowy Swift w porównaniu do samochodu poprzedniej generacji ma mieć lepsze właściwości jezdne. To skutek nie tylko jego niższej masy (poniżej 1000 kg, m.in. dzięki zastosowaniu nowego silnika Z12E z ISG), ale też poprawienia przyczepności (mniejsze przechyły podczas pokonywania zakrętów) oraz bardziej bezpośredniej reakcji na ruch kierownicą.

Samochód wykorzystuje moduł transmisji danych pojazdu (DCM), aby w czasie rzeczywistym i za pośrednictwem aplikacji na smartfony umożliwić kierowcy dostęp do danych eksploatacyjnych oraz funkcji przydatnych w podróży. Dla większej wygody niektóre funkcjonalności SUZUKI CONNECT są dostępne wprost z 9-calowego ekranu systemu audio.

Suzuki Connect w nowym Swifcie:

- ogólne informacje eksploatacyjne

- lokalizator miejsca parkowania

- historia jazdy

- alarm dotyczący stref wyłączonych z ruchu (tzw. geofencing) i ograniczeń wjazdu w określonych godzinach

- powiadomienie dotyczące bezpieczeństwa

- lampka ostrzegawcza

- powiadomienia: okresowa konserwacja/akcje serwisowe-przywoławcze

 

Gama kolorystyczna nowego Swifta obejmuje 9 lakierów metalizowanych (jednokolorowych) oraz cztery opcje dwutonowe (z dachem w kontrastowym kolorze).

Cena samochodu w salonach sieci SMP zaczyna się od 80 900 zł.