Auto w Pracy

Slideshow Image

Pojazd samochodowy w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym to pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Można odliczyć VAT od wydatków związanych z takim pojazdem (tj. od opłat leasingowych, kosztów eksploatacyjnych) w takim zakresie, w jakim ten pojazd będzie służył czynnościom opodatkowanym

Odliczenia pełnej kwoty podatku (100% ) VAT naliczonego od ww. wydatków, jest możliwe po spełnieniu przynajmniej jednego z dwóch warunków.

1.       Sposób wykorzystywania takiego pojazdu przez podatnika  musi wykluczać jego użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Fakt ten trzeba  potwierdzić prowadzoną przez podatnika dla tego pojazdu ewidencją przebiegu pojazdu,

2.       Konstrukcja pojazdu wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Elementy, jakie powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu, potwierdzająca używanie pojazdu samochodowego wyłącznie do celów związanych z działalnością gospodarczą, określone zostały w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT.

W innym przypadku podatnikom przysługuje prawo do odliczenia 50% kwoty VAT naliczonego, wynikającej z otrzymanej faktury (art. 86a ust. 1 ustawy o VAT).

Podatnik odliczający 50% podatku naliczonego z faktury nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji pojazdów. Nie ma on także obowiązku przekazania do urzędu skarbowego informacji o zakupionym pojeździe na formularzu VAT-26.

Do ww. wydatków związanych z pojazdami samochodowymi zalicza się wydatki dotyczące m.in. (art. 86a ust. 2 ustawy o VAT):używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Prawo do odliczenia VAT od opłat leasingowych oraz wydatków związanych z eksploatacją leasingowanego samochodu osobowego przysługuje podatnikowi w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do tych opłat/wydatków eksploatacyjnych powstał obowiązek podatkowy, nie wcześniej jednak niż w rozliczeniu za okres (miesiąc/kwartał), w którym otrzymał on fakturę.

Zasady odliczania VAT od wydatków związanych z samochodem osobowym w roku 2019